Vyvarujte sa chorobám a škodcom, ktoré najčastejšie napádajú priesady


Ak pestujete rastliny už od semena, to že vám vyklíčia, ešte neznamená, že sa vám aj dorastú do požadovanej veľkosti. Aj v tomto období rastu ich totiž ohrozujú choroby a škodcovia.
 
rosltina

Smútivky

 
Smútivky sú malé čierne mušky, ktoré sa v našich príbytkoch objavujú pomerne často. Nejedná sa síce o škodcov, ktorí napádajú konkrétne sadenice. Ich vajíčka sa ale nachádzajú práve v hline. Preto ide o najčastejší problém, ktorý nastáva pri mladých sadeniciach. Riešením je dostatočná dezinfekcia hliny pred vysiatím semien. Tú urobíte tak, že ju rozprestriete na pekáč a v rúre jednoducho upečiete. Nebojte sa nastaviť teplotu okolo sto stupňov Celzia. Pôda, v ktorej budú sadenice rásť, totiž nemusí byť vôbec výživná. Nadbytok živín je práve naopak, na škodu.
Smútivky sa nemusia vo vašom byte rozmnožiť len z hliny, do ktorej ste vysiali semená. mohli ste si ich domov doniesť napríklad s kúpenými bylinkami, či okrasnými kvetmi. Ak sa teda objavia, je potrebné skontrolovať všetky kvetináče, ktoré u vás máte. Ak v nich tieto malé, čierne mušky objavíte, všetku hlinu okamžite vyhoďte a vymeňte ju za novú.
 
semínko

Padanie priesad

 
Medzi najčastejšie choroby priesad patrí hubové ochorenie, ktoré ich doslova položí na zem. Tento jav sa zvykne prejaviť vtedy, keď majú sadenice dva pravé listy. najprv si všimnete, že rastlinky menia farbu vmieste, kde prichádzajú do kontaktu s hlinou. Neskôr toto miesto zhnedne a rastlinka začne padať na pôdu.
Riešením je v tomto prípade prevencia. Základom je opäť dostatočná dezinfekcia pôdy. okrem toho však mladé rastlinky polievajte s mierou. Ak je totiž substrát premokrený, huba sa šíri rýchlejšie. Dôležité je to, aby ste ich nevystavovali prievanu, alebo naopak príliš vysokým teplotám.
Ak zbadáte tieto znaky na jednej rastlinke, ihneď ju vytrhnite a vyhoďte. Takto môžete tie ostatné ešte zachrániť.
 

5/5 - (1 vote)

Related posts