Biatlon – beh na lyžiach a streľba v jednom.

   Už niekoľko posledných rokov sa medzi najpopulárnejšie zimné športy radí biatlon. Je to kombinácia behu na lyžiach so streľbou z malokalibrovky. Tento zaujímavý šport sleduje každoročne stále viac a viac divákov po celom svete. Buď priamo na štadiónoch alebo pri televíznych obrazovkách. Keď v historicky oveľa staršej disciplíne akou je beh na lyžiach, športovci iba krúžia po okruhu, v biatlone pribudla aj atraktívna streľba. Strieľa sa z malokalibrovky na 5 terčov zo vzdialenosti 50 metrov. Strieľa sa vždy striedavo v ľahu a v stoji. V ľahu sa strieľa na terč kruhového tvaru o priemere 45 mm, v stoji sa mieri na 115 mm kruh. Ak biatlonista nezasiahne terč, musí následne absolvovať trestný okruh dlhý 150 metrov. Aj vďaka týmto pravidlám je tento šport veľmi atraktívny pre divákov.

biatlon streľba

   Biatlonové disciplíny delíme na preteky jednotlivcov a preteky štafiet. Preteky jednotlivcov majú 4 disciplíny: vytrvalostné, šprint, stíhacie preteky a preteky s hromadným štartom. Každá z týchto disciplín je výnimočná a veľmi zaujímavá. Napr. na vytrvalostných pretekoch biatlonista ktorý nezostrelí terč nebeží trestný okruh, ale pripočítava sa mu k času jedna trestná minúta. Iba pri pretekoch s hromadným štartom štartujú biatlonisti v rovnakom čase, takže počas pretekov je vždy zrejmé poradie jednotlivých bežcov. No asi najviac atraktívne sú preteky štafiet. 

sestry Fialkové

   Táto olympijská disciplína má tradične najsilnejšie zastúpenie v krajinách ako sú Nemecko, Francúzsko, Nórsko, Švédsko. Nás môže tešiť, že aj tak malá krajina akou je naše Slovensko má v tomto športe svoje neprehliadnuteľné miesto. Silnejšie postavenie majú u nás už dlhé roky ženy. V posledných rokoch sa spoliehame hlavne na výkony sestier Fialkových. Sestry Paulína a Ivona nadviazali na fantastické výkony slovenskej  reprezentantky ruského pôvodu Anastázie Kuzminovej, ktorá získala 3 zlaté a 3 strieborné olympijské medaily. No aj sestry Fialkové, rodáčky so stredoslovenského Brezna, dosahujú v posledných rokoch naozaj vynikajúce výsledky. Veríme, že aj v tomto roku nám svojimi výkonmi budú robiť radosť. Držme im všetci prsty!

Related posts