Bez elektriny

Elektrina je niečo, čo je súčasťou našich životov už pomaly sto rokov. V minulosti ľudia elektrinu nepoužívali, nepoznali ju a nevedeli si ani predstaviť, že niečo také bude vôbec niekedy existovať. Pri prvých zavedeniach elektriny sa čudovali a pripadalo im to ako zázrak, že niečo zapnú a zrazu bude svetlo. O tom, že sa s tým dá kúriť a nemusia rúbať a kúriť s drevom ani nehovorím. Dnešné výdobytky novej doby by ani nedokázali pochopiť, pretože by boli príliš zložité na ich jednoduché mysle, ktoré to nepoznajú.

žárovka.jpg

Elektrina je využívaná na každom kroku. Vyrába sa v jadrových, tepelných, slnečných, vodných alebo veterných elektrárňach. Elektrina je niečo, čo sa nedá uložiť a použiť neskôr. Pri manipulácii s elektrinou si však musíme dávať pozor, pretože vie byť aj nebezpečná. Jadrové elektrárne sú dnes asi najviac diskutovanou možnosťou vyrábania elektriny hlavne po odvysielaní seriálu Černobyl.

osvětlení.jpg

Elektrina je niečo perfektné. Bez nej si ani nevieme predstaviť život, no schválne skúsme to:
Ráno vstaneme a nemôžeme si umyť zuby elektrickou zubnou kefkou. Museli by sme vstať za svetla alebo si zapáliť na cestu sviečkami. Auto na elektrický pohon neprichádza do úvahy. Elektrobicykel takisto nie. Električkou by to nešlo, ani trolejbusom. Čo tak ísť peši? Tým sa nič nepokazí JV práci by sme nemohli robiť na počítačoch, pretože by nefungovali bez elektriny. Skôr by sme teda pracovali niekde na poli, lebo práca na počítači by možná nebola. Večer by sme si nemohli pozrieť televíziu. Rádio pri práci nehrozí. Telefón tiež nie. Nemôžeme sa s nikým spojiť inak ako osobne alebo poštou. Chladnička by nešla, mrazničku by sme museli vymyslieť nejako inak. Cez zimu by sme nemohli kúriť elektrinou alebo pekne drevom. Elektrický sporák by sme museli vymeniť za plynový. Elektrické mixéry by sme nemali ako používať. Všetko ručne vymiešať.
No povedzme si na rovinu, že by to bol poriadne ťažký život, čo vy na to?

Related posts