ŠTVORLÍSTOK DEŤOM

LETNÝ TÁBOR 

Občianske združenie Štvorlístok deťom vzniklo v apríli 2008. Jeho predstaviteľmi sú Vladimír Maňka (poslanec Európskeho parlamentu) a Patrik Herman (televízny moderátor). V minulosti ich spojil letný tábor pre deti zo sociálne odkázaných rodín, siroty, polosiroty a týrané deti, ktorý každoročne v rekreačnom zariadení na priehrade Môťová pri Zvolene organizovala Nadácia Markíza (1999-2004). Vladimír Maňka bol v tom čase primátorom mesta Zvolen, Patrik Herman hlavným vedúcim tábora, ktorý v priebehu mesiaca júl každý rok odrekreoval vyše 300 detí z celého Slovenska.

 

 

 

Tento projekt medzičasom zanikol. Nezanikli však priateľské vzťahy, záujem Zvolenčanov, ani myšlienka. Podnetom pre založenie Občianskeho združenia Štvorlístok deťom bola práve snaha túto myšlienku zachrániť. S podporou priateľov, podnikateľov, starostov i primátorov, predstaviteľov štátnej správy, verejnosti a mnohých ľudí s veľkým srdcom sa podarilo nadviazať na túto skvelú tradíciu, a tak počas tohtoročných letných prázdnin privíta Zvolen desiatky detí z celého Slovenska už po druhýkrát. 


Naša reklamná agentúra mala tú česť sa na projekte Štvorlístok deťom už druhý rok aktívne podieľať a sponzorsky ho podporiť. V spolupráci s ďalšími renomovanými firmami sa podarilo prispieť na dobrú vec a aspoň na chvíľu vymaniť tieto deti z prostredia smútku, nedostatku a problémov a ukázať im, že život môže vyzerať aj inak. 

 

VIANOCE V LETE


 Na prvý pohľad deti ako každé iné. Hravé, veselé, šikovné a talentované. A predsa sú iné. Deti, ktorým osud nedoprial šťastné a bezstarostné detstvo. Deti, ktoré si okrem chvíľ radosti prežili aj ťažké chvíle a chvíle smútku. Zo straty mamy, otca či oboch rodičov. Nemuseli isť do domova, lebo našli útočisko u starkej alebo krstnej mamy. Deti, ktoré musia manuálne pracovať, aby pomohli rodine v ťažkej finančnej situácii. Deti, ktoré sa po príchode zo školy musia postarať o domácnosť a svojich ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Deti, ktoré učebnice a školské pomôcky nosia v igelitových taškách, lebo školský ruksak stojí toľko, čo týždenná strava pre celú rodinu. Kde sa nezamestnaní rodičia musia rozhodovať, ktorému dieťaťu sú schopní zaplatiť cestovné do školy. Deti, ktoré sú striedmo, no slušne oblečené, aj keď rozprávková postavička na tričku už pomaly ani nie je vidieť. Deti, pre ktoré je zmrzlina či kino sviatkom. Deti, ktoré nikdy neboli na žiadnom kolskom výlete, lebo ich rodičia na to nemali. Deti, ktoré sa nepredbiehajú v tom, ktoré má lepší mobilný telefón, lebo si to ich rodiny nemôžu dovoliť. Sú to deti starostlivých rodičov či opatrovníkov, ktorí sa všemožne snažia dopriať deťom to najlepšie. No nie vždy sa to dá...  

Rekreačné zariadenie Kováčová prichýlilo na desať dní stovku detí z celého Slovenska. Nechýbali deti ani z nášho kraja. Nadherné chvíle prežili v letnom tábore Občianskeho združenia Štvorlístok deťom. V jeho pozadí stoja Vladimír Maňka a Patrik Herman. Banskobystrický župan a televízny moderátor, ktorých spojil tento projekt pred trinástimi rokmi. A pridali sa k nim desiatky ďalších. Starostovia a primátori, podnikatelia, občania, dobrovoľníci a dobrí ľudia všetkých profesií. „Túžime po tom, aby sme tieto deti aspoň na niekoľko dní vymanili z prostredia smútku a nedostatku“, hovorí Vladimír Maňka. „Aby zabudli na ťažké a smutné chvíle, aby prišli na iné myšlienky. Aby sa zabavili a prežili niečo, na čo budú dlho  spomínať. Aby si našli priateľov a spoznali, že nie sú vo svojich osudoch osamotení a že život má aj krásne a šťastné momenty“, dodáva. „Neviem si predstaviť, že by som tento tábor organizoval inde, ako v tomto kraji“, prezrádza Patrik Herman v odpovedi na otázku, či sa mu u nás zapáčilo, keďže tu trávi s deťmi už trináste leto za sebou. „To nie je len o prostredí, ale hlavne o ľuďoch. O ich ústretovosti a ochote pomôcť. Prijali mňa i náš tábor ako vlastných. Aj vďaka táboru tu mám stále viac priateľov. Bez tunajších ľudí by som to ťažko zvládol. Patrí im moja veľká a úprimná vďaka“, tvrdí presvedčivo Patrik, ktorý sa ako hlavný vedúci stará o deti počas celého tábora. 

O táborový program sa postarali aj desiatky príslušníkov polície, hasičského zboru či ozbrojených síl. Vďaka nim sa deti vozili na motorových člnoch, štvorkolkách, dokonca počas návštevy vojenského letiska na Sliači absolvovali vyhliadkový let nad Banskou Bystricou a Zvolenom. „Veľmi si vážime pomoc všetkých, ktorí vo svojom voľnom čase, nad rámec svojich pracovných povinností a bez nároku na akúkoľvek odmenu pripravili deťom naozaj nezabudnuteľné chvíle,“ tvrdia unisono Vladimír Maňka a Patrik Herman. Dobrí ľudia napiekli perníky a zákusky, priviezli zmrzlinu, povozili deti na koníkoch. Prišli psíčkari, šermiari, živá kapela, kúzelník Talostan, Majster N, speváci Martin Harich či Zuzana Smatanová.  Boli po prvýkrát v 3D kine, v známej reštaurácií rýchleho občerstvenia, prostredníctvom veľkej LED steny na nákupnom centre v Banskej Bystrici si posielali odkazy pre svojich vedúcich a kamarátov. 

 

Deťom organizátori pomohli aj po materiálnej stránke. „Priamo počas tábora sme ich s pomocou mnohých priateľov podnikateľov obliekli aj obuli“, vysvetľuje Patrik. „Vďaka ďalším dobrým ľuďom sme im mohli zabezpečiť očné vyšetrenie a tie deti, ktoré to potrebovali, dostali na konci tábora úplne zadarmo nové okuliare“.  V poklade, ktorý celý tábor hľadali, deti napokon našli nové školské ruksaky, peračníky, hygienické a školské potreby, hračky a sladkosti. „Aspoň čiastočne sme sa snažili zmierniť ich rodinám následky ťažkého života v nedostatku a chudobe“, dodáva Vladimír Maňka.                     (ap)